Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvýšení porodnosti - změna v myšlení státu

15. 08. 2015 17:18:43
Opět se rozvířila diskuze o podpoře rodin v ČR. Lidovci přichází s návrhem daňového zvýhodnění rodičů. Někteří odborníci současně navrhují, aby se počet dětí promítl i do výše budoucích důchodů – ti, kteří mají dítě, by měli vyšš

Vynechme diskuzi nad „spravedlností“ navrhovaných opatření. Jejich navrhovatelé přichází i s druhým argumentem PRO – zvýšení porodnosti.

Ale opravdu je pár stovek měsíčně /daňové zvýhodnění/ nebo příslib většího důchodu do budoucna motivací pro páry, aby měli dítě či více dětí?

Za sebe musím odpovědět záporně. Pochopitelně mít dítě a vychovávat nového člověka, je samo o sobě dostatečnou motivací, aspoň pro většinu normálních lidí. Daňové zvýhodnění určitě pomůže. Ale „lákadlo“ vyššího důchodu???

Je super, že se politici snaží podpořit rodiny s dětmi. Ale před tím, než začnou vymýšlet jak je podpořit, a s blížícím se termínem voleb se bude množství jejich nápadů určitě zvyšovat, měli by si zjistit, proč potenciální rodiče pořízení prvního potomka (nebo více dětí) odkládají. Neměli by se ptát odborníků, ale potenciálních rodičů. Zjistili by, že „motivace“ vyšší penze je pro ně „holub na střeše“. Co by pro ně mohl být „vrabec v hrsti“?

Věk prvorodiček se posouvá – jde o výrazný trend posledních desetiletí. Proč tomu tak je, je jasné. Mladé ženy si budují kariéru, cestují, vydělávají peníze. Mladé páry si pořídí bydlení, ve většině případů pomocí hypotečního úvěru. Má-li žena odejít na mateřskou, zůstane páru jediný příjem a podpora v mateřství - a to je pro mnoho párů onen kámen úrazu. Hypotéka a další nezbytné výdaje, pochopitelně, běží dál. Pro většinu párů s pořízením dítěte přichází finanční šok. Žena, zvyklá např. na průměrný příjem, v mateřství pobírá zhruba třetinu svých předchozích příjmů...

To je pravý důvod, proč (i sezdané) páry odkládají pořízení dítěte či zůstávají jen u jednoho. Co by jim v rozhodování tedy SKUTEČNĚ pomohlo? Změna systému vyplácení podpory v rodičovství.

Stát by měl prvotně změnit způsob myšlení: podporovat nejen rodící ženy, ale hlavně ženy pracující (a následně rodící). Současný stav, kdy je výše rodičovské shodná pro ženu, která nikdy nepracovala (a tudíž neplatila žádné daně) i pro tu, která poctivě do státní kasy přispívala je... demotivující. A pro pár, který si před pořízením dítěte vzal úvěr na bydlení, je současná rodičovská ve výši 7-8 tis. Kč nedostačující.

Výše rodičovské by tak neměla být stanovena „natvrdo“ jako je nyní, ale měla by se odvíjet od výše mzdy, kterou žena pobírala před otěhotněním, podobně jako u systému nemocenských dávek. Diskuze by měla probíhat nad procentuální výší a dobou, po jakou by žena pro přiznání této sazby „musela“ pracovat před svým těhotenstvím. Procentuální výše by měla být nastavena tak, aby byla motivační i pro ženy, které pracují za minimální mzdu. Určitým řešením by tedy bylo několik sazeb, odstupňovaných dle výše příjmu. Zjednodušeně řečeno: zvýhodnit všechny ženy, které pracují.

Tento systém by přinesl dvě hlavní výhody:

  • Pracující páry by se nemusely tolik obávat pádu své životní úrovně související s mateřskou/rodičovskou dovolenou
  • Systém by motivoval k hledání si práce i některé ženy, které mohou stávající systém mírně využívat

Domnívám se, že úprava systému vyplácení podpory v rodičovství by se měla dostat do současných diskuzí o porodnosti v ČR. Rodiny s dětmi musí totiž řešit platbu složenek, nákupy jídla, pořízení plen, oblečení, atd. A tyto světské starosti odsouvají myšlenky na důchod až na okraj zájmu současných dvaceti/třiceti letých.

Poznámka č.1: současnou pevnou sazbu mateřské bych ponechal právě pro ty případy, kdy žena nemá ještě „odpracováno“

Poznámka č.2: podstatnou motivací je i dostupnost školek, škol a celkové občanské vybavenosti

Poznámka č.3: v původním textu jsem se nechal strhnout všeobecně zažitými (nepřesnými) pojmy "mateřská" vs. "rodičovská" - v textu tedy pro snazší orientaci opraveno. Děkuji za upozornění.

Autor: Milan Mrkáček | sobota 15.8.2015 17:18 | karma článku: 15.58 | přečteno: 765x

Další články blogera

Milan Mrkáček

Těžký den Velitele

"Uff, je to za mnou," řekl si Velitel, "ale kde se stala chyba? Na internetu nás bylo přes 10 tisíc... Tak proč jsem zůstal sám? Zase".

1.4.2015 v 23:07 | Karma článku: 24.69 | Přečteno: 797 | Diskuse

Milan Mrkáček

Kdo bude příštím prezidentem ČR?

Miloš Zeman je prezidentem již/teprve dva roky. To znamená, že volba nové hlavy státu nás čeká již/až za tři roky. Kdo pro tyto volby přichází v úvahu? Možní kandidáti:

24.2.2015 v 13:49 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 5792 | Diskuse

Milan Mrkáček

Dva důvody obhajoby Kremlu

Do teď jsem přesně nechápal, co vede některé lidi ve slepé podpoře politiky Kremlu. Neuměl jsem si vysvětlit, jak mohou obracet zcela zjevná fakta, překrucovat zprávy, popírat zveřejněné důkazy, omlouvat neomluvitelné.

22.2.2015 v 15:12 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 1378 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aleš Vavřinec

Cesta pravdy - jdete na ní i vy?

Seděl jsem nad klávesnicí a byl jsem v pasti. V mentální pasti. Měl jsem strach. Ten text byl skvělej, byl plnej mě. Bez příkras a keců. Jenže to bylo právě ono...

24.10.2017 v 9:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Všichni máme máslo na hlavě, ale zřejmě kvůli muslimům ho zdražili

Především bych se chtěl znovu omluvit svým bratrům mezi křesťany a Židy za to, že jsem účelově citoval Biblické verše vyjadřující násilí či podřízenost žen.

24.10.2017 v 8:52 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 238 |

Ervín Dostálek

Dočkají se významní obvinění do té doby, než půjdou do důchodu, konečného verdiktu soudu?

Soudci to nemají lehké - co vše musí prostudovat a vzít v potaz, aby jejich verdikt byl jasný a spravedlivý. A co těch případů mají a těch stran dokumentů, že. Ale je to jejich džob a měli by s ním být hotovi, co nejdříve, ne?

24.10.2017 v 8:41 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 144 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Celebrity na blogu: Liv a Elle

Na temnoucím nebi VIP, když slunce splyne s horizontem Středozemního moře, září nad Svatou zemí hvězda nad jiné úchvatná. Jmenuje se Bar Reafaeli.

24.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 94 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Jak se stát maminkou roku – semifinále

V životě se má zkusit všechno. Když jde o zkušenost a dětské poznání světa, platí to dvojnásobně. Tak jsme se s naší Klárkou pustily do soutěže Maminka roku 2017. Samozřejmě s nadšením, protože jinak to ani neumíme.

24.10.2017 v 7:59 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1340

"Obyčejný" občan, kterému není lhostejný svět kolem.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.