Zvýšení porodnosti - změna v myšlení státu

 Opět se rozvířila diskuze o podpoře rodin v ČR. Lidovci přichází s návrhem daňového zvýhodnění rodičů. Někteří odborníci současně navrhují, aby se počet dětí promítl i do výše budoucích důchodů – ti, kteří mají dítě, by měli vyšš

 Vynechme diskuzi nad „spravedlností“ navrhovaných opatření. Jejich navrhovatelé přichází i s druhým argumentem PRO – zvýšení porodnosti.

 Ale opravdu je pár stovek měsíčně /daňové zvýhodnění/ nebo příslib většího důchodu do budoucna motivací pro páry, aby měli dítě či více dětí?

 Za sebe musím odpovědět záporně. Pochopitelně mít dítě a vychovávat nového člověka, je samo o sobě dostatečnou motivací, aspoň pro většinu normálních lidí. Daňové zvýhodnění určitě pomůže. Ale „lákadlo“ vyššího důchodu???

 Je super, že se politici snaží podpořit rodiny s dětmi. Ale před tím, než začnou vymýšlet jak je podpořit, a s blížícím se termínem voleb se bude množství jejich nápadů určitě zvyšovat, měli by si zjistit, proč potenciální rodiče pořízení prvního potomka (nebo více dětí) odkládají. Neměli by se ptát odborníků, ale potenciálních rodičů. Zjistili by, že „motivace“ vyšší penze je pro ně „holub na střeše“. Co by pro ně mohl být „vrabec v hrsti“?

 Věk prvorodiček se posouvá – jde o výrazný trend posledních desetiletí. Proč tomu tak je, je jasné. Mladé ženy si budují kariéru, cestují, vydělávají peníze. Mladé páry si pořídí bydlení, ve většině případů pomocí hypotečního úvěru. Má-li žena odejít na mateřskou, zůstane páru jediný příjem a podpora v mateřství  - a to je pro mnoho párů onen kámen úrazu. Hypotéka a další nezbytné výdaje, pochopitelně, běží dál.  Pro většinu párů s pořízením dítěte přichází finanční šok. Žena, zvyklá např. na průměrný příjem, v mateřství pobírá zhruba třetinu svých předchozích příjmů…

 To je pravý důvod, proč (i sezdané) páry odkládají pořízení dítěte či zůstávají jen u jednoho. Co by jim v rozhodování tedy SKUTEČNĚ pomohlo? Změna systému vyplácení podpory v rodičovství.

 Stát by měl prvotně změnit způsob myšlení: podporovat nejen rodící ženy, ale hlavně ženy pracující (a následně rodící). Současný stav, kdy je výše rodičovské shodná pro ženu, která nikdy nepracovala (a tudíž neplatila žádné daně) i pro tu, která poctivě do státní kasy přispívala je… demotivující. A pro pár, který si před pořízením dítěte vzal úvěr na bydlení, je současná rodičovská ve výši 7-8 tis. Kč nedostačující.

 Výše rodičovské by tak neměla být stanovena „natvrdo“ jako je nyní, ale měla by se odvíjet od výše mzdy, kterou žena pobírala před otěhotněním, podobně jako u systému nemocenských dávek. Diskuze by měla probíhat nad procentuální výší a dobou, po jakou by žena pro přiznání této sazby „musela“ pracovat před svým těhotenstvím. Procentuální výše by měla být nastavena tak, aby byla motivační i pro ženy, které pracují za minimální mzdu. Určitým řešením by tedy bylo několik sazeb, odstupňovaných dle výše příjmu. Zjednodušeně řečeno: zvýhodnit všechny ženy, které pracují.

 Tento systém by přinesl dvě hlavní výhody:

  • Pracující páry by se nemusely tolik obávat pádu své životní úrovně související s mateřskou/rodičovskou dovolenou
  • Systém by motivoval k hledání si práce i některé ženy, které mohou stávající systém mírně využívat

 Domnívám se, že úprava systému vyplácení podpory v rodičovství by se měla dostat do současných diskuzí o porodnosti v ČR. Rodiny s dětmi musí totiž řešit platbu složenek, nákupy jídla, pořízení plen, oblečení, atd. A tyto světské starosti odsouvají myšlenky na důchod až na okraj zájmu současných dvaceti/třiceti letých.

 

Poznámka č.1: současnou pevnou sazbu mateřské bych ponechal právě pro ty případy, kdy žena nemá ještě „odpracováno“

Poznámka č.2: podstatnou motivací je i dostupnost školek, škol a celkové občanské vybavenosti

Poznámka č.3: v původním textu jsem se nechal strhnout všeobecně zažitými (nepřesnými) pojmy "mateřská" vs. "rodičovská" - v textu tedy pro snazší orientaci opraveno. Děkuji za upozornění.

Autor: Milan Mrkáček | sobota 15.8.2015 17:18 | karma článku: 17,06 | přečteno: 783x
  • Další články autora

Milan Mrkáček

Těžký den Velitele

1.4.2015 v 23:07 | Karma: 25,26

Milan Mrkáček

Dva důvody obhajoby Kremlu

22.2.2015 v 15:12 | Karma: 27,05

Milan Mrkáček

Nejsme jako oni - po 25 letech

19.2.2015 v 22:30 | Karma: 17,67