Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvýšení porodnosti - změna v myšlení státu

15. 08. 2015 17:18:43
Opět se rozvířila diskuze o podpoře rodin v ČR. Lidovci přichází s návrhem daňového zvýhodnění rodičů. Někteří odborníci současně navrhují, aby se počet dětí promítl i do výše budoucích důchodů – ti, kteří mají dítě, by měli vyšš

Vynechme diskuzi nad „spravedlností“ navrhovaných opatření. Jejich navrhovatelé přichází i s druhým argumentem PRO – zvýšení porodnosti.

Ale opravdu je pár stovek měsíčně /daňové zvýhodnění/ nebo příslib většího důchodu do budoucna motivací pro páry, aby měli dítě či více dětí?

Za sebe musím odpovědět záporně. Pochopitelně mít dítě a vychovávat nového člověka, je samo o sobě dostatečnou motivací, aspoň pro většinu normálních lidí. Daňové zvýhodnění určitě pomůže. Ale „lákadlo“ vyššího důchodu???

Je super, že se politici snaží podpořit rodiny s dětmi. Ale před tím, než začnou vymýšlet jak je podpořit, a s blížícím se termínem voleb se bude množství jejich nápadů určitě zvyšovat, měli by si zjistit, proč potenciální rodiče pořízení prvního potomka (nebo více dětí) odkládají. Neměli by se ptát odborníků, ale potenciálních rodičů. Zjistili by, že „motivace“ vyšší penze je pro ně „holub na střeše“. Co by pro ně mohl být „vrabec v hrsti“?

Věk prvorodiček se posouvá – jde o výrazný trend posledních desetiletí. Proč tomu tak je, je jasné. Mladé ženy si budují kariéru, cestují, vydělávají peníze. Mladé páry si pořídí bydlení, ve většině případů pomocí hypotečního úvěru. Má-li žena odejít na mateřskou, zůstane páru jediný příjem a podpora v mateřství - a to je pro mnoho párů onen kámen úrazu. Hypotéka a další nezbytné výdaje, pochopitelně, běží dál. Pro většinu párů s pořízením dítěte přichází finanční šok. Žena, zvyklá např. na průměrný příjem, v mateřství pobírá zhruba třetinu svých předchozích příjmů...

To je pravý důvod, proč (i sezdané) páry odkládají pořízení dítěte či zůstávají jen u jednoho. Co by jim v rozhodování tedy SKUTEČNĚ pomohlo? Změna systému vyplácení podpory v rodičovství.

Stát by měl prvotně změnit způsob myšlení: podporovat nejen rodící ženy, ale hlavně ženy pracující (a následně rodící). Současný stav, kdy je výše rodičovské shodná pro ženu, která nikdy nepracovala (a tudíž neplatila žádné daně) i pro tu, která poctivě do státní kasy přispívala je... demotivující. A pro pár, který si před pořízením dítěte vzal úvěr na bydlení, je současná rodičovská ve výši 7-8 tis. Kč nedostačující.

Výše rodičovské by tak neměla být stanovena „natvrdo“ jako je nyní, ale měla by se odvíjet od výše mzdy, kterou žena pobírala před otěhotněním, podobně jako u systému nemocenských dávek. Diskuze by měla probíhat nad procentuální výší a dobou, po jakou by žena pro přiznání této sazby „musela“ pracovat před svým těhotenstvím. Procentuální výše by měla být nastavena tak, aby byla motivační i pro ženy, které pracují za minimální mzdu. Určitým řešením by tedy bylo několik sazeb, odstupňovaných dle výše příjmu. Zjednodušeně řečeno: zvýhodnit všechny ženy, které pracují.

Tento systém by přinesl dvě hlavní výhody:

  • Pracující páry by se nemusely tolik obávat pádu své životní úrovně související s mateřskou/rodičovskou dovolenou
  • Systém by motivoval k hledání si práce i některé ženy, které mohou stávající systém mírně využívat

Domnívám se, že úprava systému vyplácení podpory v rodičovství by se měla dostat do současných diskuzí o porodnosti v ČR. Rodiny s dětmi musí totiž řešit platbu složenek, nákupy jídla, pořízení plen, oblečení, atd. A tyto světské starosti odsouvají myšlenky na důchod až na okraj zájmu současných dvaceti/třiceti letých.

Poznámka č.1: současnou pevnou sazbu mateřské bych ponechal právě pro ty případy, kdy žena nemá ještě „odpracováno“

Poznámka č.2: podstatnou motivací je i dostupnost školek, škol a celkové občanské vybavenosti

Poznámka č.3: v původním textu jsem se nechal strhnout všeobecně zažitými (nepřesnými) pojmy "mateřská" vs. "rodičovská" - v textu tedy pro snazší orientaci opraveno. Děkuji za upozornění.

Autor: Milan Mrkáček | sobota 15.8.2015 17:18 | karma článku: 15.58 | přečteno: 757x

Další články blogera

Milan Mrkáček

Těžký den Velitele

"Uff, je to za mnou," řekl si Velitel, "ale kde se stala chyba? Na internetu nás bylo přes 10 tisíc... Tak proč jsem zůstal sám? Zase".

1.4.2015 v 23:07 | Karma článku: 24.69 | Přečteno: 797 | Diskuse

Milan Mrkáček

Kdo bude příštím prezidentem ČR?

Miloš Zeman je prezidentem již/teprve dva roky. To znamená, že volba nové hlavy státu nás čeká již/až za tři roky. Kdo pro tyto volby přichází v úvahu? Možní kandidáti:

24.2.2015 v 13:49 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 5792 | Diskuse

Milan Mrkáček

Dva důvody obhajoby Kremlu

Do teď jsem přesně nechápal, co vede některé lidi ve slepé podpoře politiky Kremlu. Neuměl jsem si vysvětlit, jak mohou obracet zcela zjevná fakta, překrucovat zprávy, popírat zveřejněné důkazy, omlouvat neomluvitelné.

22.2.2015 v 15:12 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 1378 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Palečková

Krize by nám šly...

Dunkerk je skvělý film o beznadějné situaci, o tom, co všechno lidé dokáží vydržet a překonat, co jsou ochotni udělat pro jiné. Vybízí k zamyšlení nad tím, jak bychom to asi zvládli my, jací vlastně jsme?

21.8.2017 v 0:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Pavel Strunz

Strážci ideologické čistoty

Zpráva z budoucího tisku: Poté, co pražská městská rada rozhodla odstranit jízdní sochu Jana Žižky z Trocnova z vrchu Vítkov, se u ní den před plánovaným odstraněním na protest sešli nacionalisté, komunisté a jiní extremisté.

20.8.2017 v 23:59 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 120 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Vojna a Mír v Koránu - Zabíjejte je všude, kde je dostihnete. Část 1.

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete.“ Koránský verš, který mi donekonečna opakují pod mými blogy, abych si přiznal, že „Korán není slovo Boží“, a že „ospravedlňuje teroristické útoky a zabíjení nevěřících“

20.8.2017 v 23:33 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 219 |

Otto Černý

Švédsko se zvedá?!

V sobotu se na náměstí Meborgarplatsen ve Stockholmu pořádala demonstrace, kterou svolalo FB hnutí Stå upp för Sverige (Za Švédsko) se 190 000 podporovateli.

20.8.2017 v 23:16 | Karma článku: 22.21 | Přečteno: 421 | Diskuse

Petr Dolejš Koch

„Rozkaz zněl jasně: Sundejte Krndu."

V úterý 15.8. 2017, jsme se šli najíst s přítelkyní na Újezd do mexické restaurace, a protože Kampa je, co by kamenem dohodil, chtěl jsem jí ukázat, onu zmíněnou expozici o povodních a ejhle.

20.8.2017 v 22:28 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1340

"Obyčejný" občan, kterému není lhostejný svět kolem.

 

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.